Nauczyciele i ucznIowie czytająOto najciekawsze zdjęcia z akcji: Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w naszej Szkole z dnia 11 września 2023r. Historia tego projektu zainicjowana przez Prezydenta RP i Jego żonę zaczęła się już w 2012 roku, a więc 11 lat temu. Wspólne czytanie wybranej lektury, do której przyłączyć mogą się wszyscy w kraju i za granicą - cieszy się ogromną popularnością. Czytaliśmy "Pana Tadeusza"-Adama Mickiewicza, potem dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, potem w 2018 roku w jubileusz 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Lista lektur jest długa, ale nie możemy się dziwić, bo przecież w kanonie literatury polskiej jest ich naprawdę wiele, a wszystkie nieocenione dla Polaków chcących poznać i zrozumieć heroiczną historię naszego narodu, życie i tradycje swoich praojców. W obecnym roku 2023 możemy bliżej przyjrzeć się epoce sprzed ponad 160 lat, bo autorka Eliza Orzeszkowa była 'żywą mądrością i czującym sercem całej epoki'.

Akcja powieści 'Nad Niemnem" rozgrywa się na Litwie, na terenach położonych nad Niemnem - na dworze w Korczynie i w zaścianku Bohatyrowiczów, czyli w dawnej Polsce będącej wtedy pod zaborem rosyjskim. Akcję narodowego czytania w naszej Szkole poprzedził apel w sali gimnastycznej, gdzie odbyła się prezentacja projektu - przybliżenie problematyki powieści i projekcja fragmentów filmu. Gościem prezentacji była pani Lidia Kłosowska - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w naszym mieście, a uczestnikami uczniowie i nauczyciele całej Szkoły. Do głośnego czytania fragmentów książki zaproszono uczniów i panie dyrektor. Wyzwanie to, jak się okazało - nie należało do łatwych, ale czytający znakomicie sobie poradzili. Po prezentacji od godz.10.00 do godz.12.00 mogliśmy czytać i dokumentować nasze działania. Dziękujemy wszystkim za przesłane zdjęcia.