Uczennica recytuje wiersz„Ta,co nie zginęła” - to myśl przewodnia prezentacji, a refleksja nad historią i współczesnością oraz kształtowanie postawy patriotyzmu i szacunku dla ojczyzny, ale też uwrażliwianie na wymiar historyczno – kulturowy to główne cele przyświecające akademii. Uroczystość rozpoczyna się scenką, w której występuje grupa przedszkolaków z chorągiewkami nawiązującymi do obchodów ŚWIĘTA Niepodległości, a dalej grupa uczniów szkoły podstawowej prezentuje układ choreograficzny z biało-czerwonymi flagami do muzyki Varius Mankx ‘Orła cień’. Troje uczniów dialoguje Katechizm polskiego dziecka’, a następnie lektorzy z BSIS prezentują rys historyczny ilustrujący wydarzenia z przeszłości ‘rozbiorowej’ Polski.

Recytatorzy deklamują wiersze klasyków okresu oświecenia i romantyzmu, pozytywizmu i współczesności oraz wybrane wiersze poetów rodem z Kujaw, a chór szkolny wykonuje pieśni legionowe, będące wyrazem szczególnej ekspresji. Montaż słowno -muzyczny uzupełnia Etiuda Rewolucyjna c-moll Fryderyka Chopina, której słuchamy podczas recytacji i w przerwach pomiędzy poszczególnymi sekwencjami. Natomiast całość dopełnia wizualizacja na dużym ekranie z flagą biało-czerwoną ,także ilustrowany obrazem patriotyczny utwór wokalny do wiersza A. Asnyka ’Miejcie nadzieję’ - w wykonaniu Jacka Wójcickiego oraz HYMN śpiewany dla upamiętnienia przez Polskę niepodległości w ramach zapoczątkowanej w 2018 r.akcji -’Niepodległa do Hymnu’. Charakter akademii i jej symboliczny przekaz dopełnia się w scenografii i jej detalach, a rangi uroczystości dodaje obecność Pocztu Sztandarowego Szkoły. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie tej uroczystej akademii ;)))