Uczniowie w trakcie wykonywania ćwiczeń15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski - coroczne święto osób niewidomych i słabowidzących, którego celem jest przypomnienie nam wszystkim, że osoby z niepełnosprawnością wzroku są wśród nas, a biała laska to symbol ich samodzielności. Historia białej laski, jako symbolu osób niewidomych, zaczyna się dopiero w roku 1921r. Zawodowy fotograf – James Biggs, mieszkający w Wielkiej Brytanii, w mieście Brystol ulega nieszczęśliwemu wypadkowi i traci wzrok. Załamany tym faktem spotyka pewnego niewidomego weterana wojennego, który przywraca mu wiarę w siebie i pomaga rozpocząć nowe życie.

Jedna z rad, jaką otrzymuje od żołnierza brzmi: bądź samodzielny i jak najczęściej wychodź z domu. James stosuje się do zalecenia. Na coraz dłuższe spacery udaje się ze swoją elegancką laseczką, którą maluje na biało, żeby była bardziej widoczna. Z czasem biała laska zyskuje popularność na całym świecie i staje się symbolem osób z dysfunkcją wzroku. Obecnie z białych lasek korzystają wszystkie osoby niewidome. Dzień Bezpiecznej Białej Laski zostaje ustanowiony w 1964 r. przez Kongres i prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona Johnsona. W 1969 r. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych ogłasza dzień 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. W Polsce dzień ten po raz pierwszy obchodzono w roku 1993. Uczniowie naszej szkoły świętowali to wydarzenie, wkraczając w świat zmysłów i doskonale się przy tym bawiąc. Była możliwość dotykania przedmiotów o zróżnicowanej fakturze oraz smakowania i wąchania produktów spożywczych. Każdy też mógł przetestować akcesoria, ułatwiające życie osobom z dysfunkcją wzroku, a na koniec pokonać tor przeszkód. Dzięki pani Annie Wędołowskiej prowadzącej warsztaty terapii zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych i Kołu PZN nasi podopieczni mogli obejrzeć książki i czasopisma brajlowskie, poczytać przez folię powiększającą druki dla słabowidzących, spróbować pisać wykorzystując tabliczkę i rysik, a także nalać wodę do kubka posługując się czujnikiem wody. Przygotowane atrakcje wzbudziły entuzjazm i zainteresowanie wśród naszych wychowanków.