Grupa uczniówW dniach 22-24 maja bieżącego roku szesnaścioro uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia wzięło udział w wycieczce do Trójmiasta. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Poznaj Polskę. Ogromne wsparcie finansowe MENiS pozwoliło na zrealizowanie wyjazdu, który umożliwił uczniom z niepełnosprawnościami poznanie piękna Polski, jej zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wycieczka był także okazją do budowania dobrych relacji, postaw wzajemnego wsparcia i akceptacji uczniów z różnych zespołów klasowych.

Wyjazd obfitował w wiele atrakcji. Najważniejszymi były punkty edukacyjne, których zakres tematyczny obejmował kulturę i dziedzictwo narodowe oraz największe osiągnięcia polskiej nauki. Uczniowie zwiedzili: Europejskie Centrum Solidarności, Stocznię Gdańską, zabytkową część Gdańska w obrębie XVII-wiecznych fortyfikacji miejskich, Zespół Pocystersko - Katedralny w Gdańsku Oliwie, Statek - Muzeum "Dar Pomorza", Gdynię w historycznym układzie urbanistycznym oraz Muzeum II Wojny Światowej. Uczniowie dotarli do Gdańska w komfortowych warunkach korzystając z pociągu PKP Intercity. Prosto z dworca udali się do Hostelu, gdzie pozostawili bagaże. Następnie przeszli do ECS, gdzie odbyli niezwykłą lekcję historii, którą kontynuowali przechodząc pod Pomnik Poległych Stoczniowców oraz słynną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Restauracja, w której uczestnicy wycieczki jedli obiad, także była zaskakująca, ponieważ mieści się ona na 16 piętrze słynnego gdańskiego Zieleniaka i zachwyca piękną panoramą miasta. Po obiedzie przyszedł czas na rozpakowanie się i odpoczynek w Hostelu. Gdy uczniowie odzyskali siły, udali się na długi spacer po zabytkowej części Gdańska: podziwiali Drogę Królewską, Długie Pobrzeże, ulicę Mariacką - uznawaną za najpiękniejszą w Gdańsku. Wielkie emocje wzbudziła wieczorna atrakcja, czyli koło widokowe AmberSky, z którego roztaczał się przepiękny widok na Gdańsk. Pierwszy dzień zakończył się samodzielnie przygotowaną kolacją oraz niekończącymi się rozmowami w pokojach. Drugi dzień powitał uczniów słońcem, więc po śniadaniu, korzystając z kolejki SKM, udali się do Oliwy, gdzie mieli możliwość zwiedzenia Archikatedry Oliwskiej i wysłuchania prezentacji słynnych organów. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali do Gdyni, która jest wyjątkowym przykładem miasta budowanego wraz z portem od podstaw, stąd nazywana bywa morską stolicą kraju. Oprócz zapoznania z modernistyczną architekturą miasta, uczniowie zwiedzali Dar Pomorza z przewodnikiem. Potem był czas na spacer i podziwianie statków cumujących przy Nabrzeżu Pomorskim. Po obiedzie, który obfitował w dania z ziemniaków jak to na Bar Pyra przystało, nadszedł czas na zasłużone plażowanie. Każdy wybrał własną aktywność: niektórzy ucięli​ sobie krótkie drzemki, inni spacerowali brzegiem morza lub spędzili dwie godziny na rozmowach i żartach. Po powrocie do Hostelu uczniów czekała kolejna niespodzianka: włoska kolacja czyli pizza. Trzeci dzień rozpoczął się bardzo rano, ponieważ już na godzinę 9 zaplanowana była atrakcja: rejs katamaranem do Stoczni Gdańskiej. Wszyscy byli zaskoczeni ile statków aktualnie jest remontowanych w Stoczni oraz z ciekawością wysłuchali informacji na temat historii tego miejsca. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum II Wojny Światowej, gdzie 14 metrów pod ziemią uczniów odbyli kolejną, poruszającą lekcję o tragicznym doświadczeniu wojny, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Emocje związane ze zwiedzaniem Muzeum opadły podczas obiady zjedzonego przy niezwykle urokliwej ulicy Stągiewnej. Stamtąd było już niedaleko do Muzeum Iluzji DejaVu, wizyta w którym obfitowała w niesamowite wrażenia wizualne. Ostatnie dwie godziny w Gdańsku to spacer po Starówce i słodka przekąska w znanej trójmiejskiej cukierni. Droga do Włocławka upłynęła wszystkim w znakomitych nastrojach i planach dotyczących kolejnego wyjazdu.

O sukcesie wycieczki świadczyć mogą uśmiechy na twarzy uczennic i uczniów, którzy dzielnie pokonywali kilometry trasy, pomimo zmęczonych nóg. Opiekunami podczas wyjazdu były panie: Agnieszka Łukomska, Agnieszka Budindorf i Agnieszka Łukasiak - Politowska.